نقد و بررسی

لوازم ماکت سازی – قسمت اول

ماکت سازی

لوازم ماکت سازی

ماکت قبل از آنکه به لوازم ماکت سازی و موارد حاشیه ای بپردازیم ابتدا ماکت تعریف می کنیم.

ماکت مدل کوچک و ملموس از آن چیزی است که در ذهن است و قرار است ساخته شود، با ساخت ماکت است می توان مدل را به دیگران نشان داد تا  بتوانند جزئیات را خیلی بهتر و با جزئیات بیشتری بفهمند.

با گلدیس (فروشگاه اینترنتی لوازم هنری و طراحی) تا انتهای مقاله همراه باشید.

ماکت سازی

انواع ماکت ها

از این جهت ماکت ها کاربردهای گوناگونی پیدا کرده است و با هدف های خاصی ساخته می شوند مانند ماکت شهری، ماکت اسلامی، ماکت ساختمانی و ….

حتی هر یک از انواع ماکت ها را نیز در متریال های متفاوتی اماده می شوند، برخی از مارکت های کوچکتر با متریال هایی مانند کاغذ، مقوا و یونولیت و برخی دیگر از موادی مانند سنگ و چوب آماده می شوند. البته در حال حاضر مدل هایی از ماکت ها هستند که متحرک هستند.

همانطور که گفته شد ماکت ها نمایش مدلی از آنچه که در ذهن داریم می باشد و به آن هویت می بخشد و خلق یک چیز عینی از یک مفهوم انتزاعی و ناملموس و از این طریق، دیگران با مشاهده ماکت ها با زوایای پنهان آن آشنا می شوند.

 

لوازم ماکت سازی

اهداف ماکت سازی

در سراسر جهان اکثر مهندسان در صنایع مختلف از ماکت های متنوعی برای مدلسازی استفاده می کنند تا محصول جدید  را در معرض دید تماشاچیان قرار دهند. از اهدافی که در ماکت سازی دنبال می شوند در ادامه آمده است:

-مهم ترین هدفی که در ساخت ماکت ها کاربرد دارند، عبارتند از “بررسی موضوع موردنظر از زوایای متفاوت”.  برخی از ماکت های معماری اینگونه هستند؛ بنا یا سازه مورد نظر را در مقیاس کوچکتری و در قالب ماکت می سازند تا بتوانند آنرا از ابعاد گوناگون بررسی کنند و گاه با دیدن آن ایراد را پیدا کنند. ماکت ها در سایز های دو بعدی یا سه بعدی ساخته می شوند و وسیله بسیار موثر در رشته های معماری، شهرسازی و ساختمان سازی و یا هر رشته بصری دیگر به شمار می رود. علاوه بر این از مفیدترین ابزارها برای نمایش سریع اطلاعات محسوب می شود  و به سادگی می توان یک ایده را در چارچوب ماکت های ساده ساخت و وقتی نمی توان آن را به صورت های دیگر به زبان روشن توضیح داد ماکت ها بهترین ابزار هستند.

آنچه ماکت ها را از هم متمایز می کند علاوه بر طرح منحصر به فرد، جنس متریالی است که برای ساخت آن به کار رفته است. متریال های مختلفی داریم و قصد داریم در این مقاله و هم چنین مقاله های بعدی به رایج ترین انواع متریال ها و لوازم متنوع بپردازیم. به دلیل کثرت و تنوع لوازم ماکت سازی لازم دیدیم آن را در چندین مقاله جداگانه شرح دهیم:

ماکت

انواع لوازم ماکت سازی

یونولیت

یونولیت کاردستی

خرید یونولیت

خرید یونولیت ماکت سازی

یونولیت ماکت

خرید آنلاین یونولیت

 

یونولیت از متریال رایج هر نوع ماکت سازی محسوب می شود و ماکت های ریز و درشت از یونولیت کاردستی در مدرسه و دانشگاه به عنوان نمونه ساخته می شوند و حتما چشم تان به آنها خورده. یونولیت ماکت در سایز 100*100*200 سانتیمتر به بازار عرضه می شود و برای ساخت ماکت ها یونولیت ها در اندازه های مورد نظر برش داده و بر روی هم سوار می کنند تا شکلی از مدل مورد نظر آماده شود.

برای خرید یونولیت باید دقت شود از جنسی تهیه شده باشد تا به هنگام برش آن دانه های یونولیت از هم جدا نشود و با کیفیت خوبی باشد. برای خرید آنلاین یونولیت می توانید به سایت گلدیس مراجعه کنید و لازم است خرید یونولیت ماکت سازی از مراکزی صورت بگیرد که یونولیت های کاردستی را در کیفیت و جنس های بهتری جهت فروش ارائه می دهد.

ابزار ماکت سازی

 

ماکت یخچال

ماکت لوازم الکتریکی

ماکت لوازم اشپزخانه

 

از لوازم ماکت سازی دیگر می توان به ماکت یخچال اشاره کرد که برای ماکت های پرکاربرد،  مانند ماکت لوازم الکتریکی به کار می رود که یکی از اجزای سازنده آن یخچال ها هستند. یخچال به عنوان یکی از متریال اساسی ماکت لوازم الکتریکی و ماکت لوازم آشپزخانه محسوب می شوند. این دو نوع ماکت ها در صنایع و شرکت های لوازم الکتریکی برای نمایش نمونه کوچکی از مدل محصول مورد نظر، استفاده می شوند. ماکت یخچال در رنگ ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند و برای خرید آنلاین ماکت یخچال می توانید به فروشگاه آنلاین لوازم هنری، طراحی و معماری گلدیس مراجعه کنید تا بسته به انتخاب خود بتوانید یخچال مناسبی را برای ماکت خود تهیه کنید.

ماکت سازی یخچال

 

ماکت هواپیما

ماکت هواپیمامسافری

ماکت هواپیما از دیگر لوازم ماکت سازی است که در مدل های ماکت هواپیمای چوبی، ماکت هواپیمای جنگی، ماکت هواپیمای قدیمی و ماکت هواپیمای مسافربری، دیده می شود. از هواپیما برای نمایش انواع مدل های هواپیما، شبیه سازی فرودگاه و شکل های گوناگون از پرواز در صنایع نظامی، جنگی و هنری … استفاده می شود. برای دانستن قیمت و انواع ماکت هواپیما برای ساخت ماکت می توانید به فروشگاه آنلاین لوازم هنری، طراحی و معماری گلدیس سر بزنید.

ماکت سازی هواپیما

ماکت کمد ویترینی

ماکت کمد ویترینی از ماکت های پربیننده هستند و در ماکت های معماری برای به نمایش کشیدن انواع و اقسام ویترین ها مورد استفاده قرار می گیرد. گاه برای نمایش ویترین بوفه و گاه برای نمایش ویترین هلالی. بسته به نوع فضای داخلی و برجسته کردن آن می توان از انواع ماکت های کمد ویترینی مختلف بهره برد

ماکت سازی

ماکت وان

ماکت وان حمام

وان ها یادآور مفاهیم خوبی مانند آرامش، طراوت و ریلکیشن هستند تا با جای دادن انها در حمام خانه شکوه و زیبایی آن کامل شود. برای ساخت وان ها در رنگ ها و ابعاد گوناگون، از ماکت وان استفاده می شود تا هر چه دقیقتر تفاوت هر یک با سایر وان ها مشخص تر شود و راحت تر ماکت وان حمام را به کار برد. امروزه حمام ها به عنوان قسمتی از خانه ها از توجه زیادی برخوردار هستند و ان طور که پیداست در انتخاب یک خانه قشنگ، سرویس بهداشتی یکی از معیارهای اساسی به شمار می رود.

 

ماکت نیمکت

ماکت نیمکت چوبی

خرید ماکت نیمکت

ماکت نیمکت پارک

ساخت نیمکت برای ماکت

ماکت نیمکت از دیگر لوازم ماکت سازی می باشد. شکل و فرم های متنوعی که در ساخت هر نیکمت دنبال می شود برای آن حس خوبی است به هنگام نشستن بر روی آن به فرد هدیه داده شود. نیمکت های سنگی، نیمکت های چوبی و… در طرح های دلنشین آماده می شوند تا برای هر رهگذر یک تجربه به یاد ماندنی خلق کنند.

ماکت نیمکت نمایانگر طرح ها و نقش های جذاب نیمکت هاست که برای ساخت نیمکت ها در هر جنسی می باشد؛ همانطور که کاملا آشکار است ماکت نیمکت چوبی برای نمایش نیمکت های چوبی و انواع مدل های متنوع ان است. البته مدل های رنگارنگ و دانشین نیمکت ها را می توان در یک ماکت نیمکت پارک دید؛ براستی چنین ماکتی در بردارنده مجموعه ای احساسات تلطیف کننده است که برای هر نوع نیمکت یادآور تجربه ای متمایز است. سایت فروشگاه آنلاین لوازم هنری، طراحی و معماری گلدیس مفتخر است مجموعه ای از ماکت های نیمکت در مدل ها و رنگ های جالب با قیمت های منصفانه عرضه کند.

ماکت سازی ساختمان

ماکت نردبان

ماکت نردبان چوبی

 

نردبان یکی از متریال های مخصوص ماکت هاست و در رنگ ها و جنس های مختلفی تولید می شوند. نردبان ها معمولا برای پیوند دو نقطه که از هم فاصله زیادی دارند استفاده می شوند. ماکت نردبان چوبی از گونه ماکت نردبان رایج است که برای ساخت ماکت معماری استفاده زیادی از آن می شود.

ماکت میزنهارخوری

ماکت میزنهارخوری از دیگر لوازم اساسی برای ماکت سازی های خانگی می باشد. این نوع ماکت برای نمایش سالن های پذیرایی کاربرد دارد.. همانند میزنهار خوری در یک خانه، ماکت میزنهار خوری می تواند شکوه و گرمی که به یک ماکت خانه می بخشد را به خوبی در معرض نمایش قرار دهد. در اکثر ماکت های معماری خانگی هنگامی که قصد دارند به جزئیات بیشتری پرداخته شود بر روی فضاهای داخلی به تفکیک به همراه لوازم و دکوراسیون داخلی کار می شود؛ به ویژه سالن های پذیرایی و اتاق های نشیمن که با ظرافت هر چه تمام تر طراحی می شوند.

 

ماکت میز لوازم آرایشی

ماکت دکوری

ماکت وسایل خانه

از دوست داشتنی ترن لوازم یک ماکت دکوری، از نظر خانم های زیباپسند، ماکت میز لوازم آرایشی است. میز لوازم آرایش نماد  هویت زنانگی است. ماکت میز لوازم آرایشی برای بخشیدن هویت زنانه به ماکت وسایل خانه، آن را به کار می برند.

ماکت سازی لوازم آرایشی

 ماکت میدان

ماکت معماری میدان

ماکت میدان و چهارراه

ماکت جدول کشی معابر

   

در اکثر ماکت های شهری از ماکت میدان برای ترسیم خیابان ها و معابر استفاده می شود. ماکت معماری میدان ابزار اصلی برای معنا پیدا کردن ماکت های معماری شهری است و ماکت جدول کشی معابر که القا کننده پیاده رو ها و معابر شه است برای عبور و مرور پیاده روها و افرادی که فارغ از ماشین در شهر جابجا می شوند و کنار ان، ماکت میدان و چهارراه است که نشانگر ماشین های در حال حرکت هستند و همه و همه این ها گویای شهرنشینی و چهره صنعتی شدن است که در نگاه اول از ماکت معماری میدان به سادگی می توان یافت.

ماکت سازی میدان

ماکت ماشین لباسشویی

ماکت لوازم الکتریکی

ماکت لوازم اشپزخانه

 

از سایر متریال ها برای ماکت لوازم آشپزخانه ماکت لباسشویی است.  در ماکت های معماری مخصوصا آن دسته از ماکت هایی که به ساختمان و طراحی داخلی اشاره دارد، برای برجسته کردن فضای آشپزخانه از ماکت لوازم آشپزخانه استفاده می شود و کنار ابزارهایی مانند یخچال، میز نهاخوری، اجاق گاز از ماشین لباسشویی برای نمایش هر چه بهتر و بوی گرم آشپزخانه کاربرد دارد. باید گفته شود استفاده از لوازم یخچال تنها محدود به ماکت لوازم آشپزخانه نیست. بلکه ماکت لوازم الکتریکی دست هدیگری از ماکت ها هستند که جایی برای استقرار ماکت یخچال دارند.

 

ماکت ماشین

ماکت ماشین ها به عنوان متریال هیجان انگیز است. برای درک بهتر زوایا و طرح های مختلف آن به عنوان ماکت ماشین برای ماکت های مختاف صنعتی و شهری به وفور یافت می شود. ماکت ماشین را می توان در اندازه و رنگ دلخواه پیدا کرد. حتی برخی از ماکت های ماشین تنها فضای داخلی ماشین را نشان می دهد. و برخی از ماکت های ماشین از زاویه ای دورتر و کلی تر مدل مورد نظر را به تصویر می کشد.

ماکت سازی ماشین

ماکت لامپ

ماکت لوازم الکتریکی

ماکت خانه

از دیرباز روشنایی را مظهر زندگی می دانستند همانگونه وجود خورشید برای طبیعت که لازمه حیات است. از این رو روشنایی هک به درون ماکت های معماری راه پیدا کرده است. و در ماکت های گوناگونی مانند ناکت خانه برای روشنی بخشیدن وجود دارد. گستره کاربرد ماکت لامپ به قدری است که حتی درماکت های لوازم الکتریکی ردپایی ازآن به وضح وجود دارد. و برای نمایش شکل های متنوع آن  به شکل ماکت لامپ ارائه می شود.

 

ماکت گنبد

ماکت مسجد ساده

ماکت ساخت گنب

ماکت های معماری مسجد که به دلیل وجود گنبد بیانگر معماری اسلامی هستند. بنابراین در اکثر ماکت مسجد ساده به عنوان نماد اسلامی از ماکت گنبد برای ترسیم منحنی ها و شکل های عرفانی استفاده می شود. حتی برای تنوع بخشی به ماکت گنبد و عینیت بخشیدن تاریخ اسلامی از ماکت ساخت گنبد نیز تعریف کردند.

 

 

ماکت گلدان

ماکت گلدان چوبی

گلدان به عنوان بوی خوش حیات در معماری سنتی جای خوش کرده است. در ماکت های معماری سنتی برای نمایش حیاط و فضای خانگی و دلنوازتر کردن هر چه بیشتر صحنه از ماکت گلدان چوبی استفاده می شود. که در آن ماکت گلدان در اندازه و طرح های رنگارنگ تولید می شوند. گلدان ها به عنوان اجزای اصلی طرح روستایی نیز در نظر گرفته می شود. و معمولا در ماکت های روستایی در نظر گرفته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.