دسته‌بندی نشده

لوازم ماکت سازی – قسمت دوم

لوازم ماکت سازی اشل

در مقاله قبلی درباره ماکت سازی و برخی از متریال ها و لوازم ماکت سازی بیان کردیم. در ادامه در این مقاله ضمن ادامه موضوع قبلی به معرفی و شرح سایر لوازم ماکت سازی بپردازیم. انواع مختلف لوازم های ماکت سازی برای انواع ماکت ها به کار می روند.

با گلدیس (فروشگاه اینترنتی لوازم هنری و طراحی) تا انتهای مقاله همراه باشید.

ماکت سازی

برخی از ماکت ها پس از آنکه طرح آن ماده شد می سازند اکثر ماکت هایی که دیده ایم از این دسته ماکت ها بودند، ماکت های عمرانی، ماکت های راه سازی، سد سازی و … با اهداف نمایش ویژگی های سطح زمین و سازه ساخته می شوند. برخی از ماکت ها مانند ماکت های هتل، ماکت های بیمارستانی، پارک ها با هدف مقایسه و ارزیابی بین قسمت های مختلف از زوایا و جنبه های گوناگون آماده می شوند البته یک سری از ماکت ها نیز هستند که نمایانگر فضای داخلی یا ساختمان هستند. بیشتر معماران به کمک اینگونه ماکت ها طرح موردنظر را به مشتریان ارائه می دهند. سایر ماکت ها برای تمرکز و نمایش دقیق تر فضای سبز، جاده ها، دشت ها و سواحل کاربرد دارند. در همه انواع ماکت ها از لوازم ماکت سازی مخصوصی  استفاده می گردد.

برای آشنایی و اطلاعات بیشتر در مورد ماکت سازی میتوانید به صفحه لوازم ماکت سازی قسمت اول مراجعه نمایید.

 

انواع متریال

چراغ

ماکت چراغ

ماکت روشنایی ساده

ماکت چراغ پارکی

ماکت چراغ حبابی

از دیرباز روشنایی به عنوان منبع توجه هر جا و مکانی محسوب می شد، هر جایی که روشنایی بود انتظار شادی و آرامش می رفت. هنوز نور اتاق های خانه برای ما یادآور مکان امن و آرامش بخش به حساب می آید و وقتی وارد هر پارک و میهمانی می شویم دنبال جایی می رویم که از نور کافی برخوردار باشد، و چه خوب می دانیم که  چراغ به عنوان نماد روشنایی است که روشنایی را در یک مکان سربسته و روباز فراهم می کند. انواع چراغها در هر رنگ ها و مدل های متنوع یافت می شود از این رو در ماکت های معماری و ماکت روشنایی ساده برای القای گرما و روشنایی از ماکت های چراغ استفاده می شود. ماکت های چراغ پارکی و ماکت چراغ حبابی به عنوان نمونه هایی از ماکت های چراغ هستند که برای روشن کردن پارک ها به کار می روند.

لوازم ماکت سازی اشل

ماکت سازی چادر خانواده

چادر پیک نیک

ماکت چادر پیکنیک

 

هنوز برای خیلی از ما ها سفر کردن در روز جمعه مساوی است با برپایی چادر خانواده و روشن کردن آتش. لحظه ای به آرامش نشستن و سیر کردن در نوای زیبای طبیعت. همان ثانیه های دلکش که بوی غذا را با بوی خاک خیس را حس می کردیم، همان لحظات بازی کردن هایی که هیچ خستگی نداشتند و همان خنده های تمام نشدنی… همان دورهمی های صمیمی و حرف های شیرین زیر چادر پیک نیک که روز ما را فراموش نشدنی می ساختند.

هنوز سفر آخر هفته  بوی خاطرات شیرین و نیومده را می دهد که با برداشتن چادر پیک نیک قدم به قدم به آن نزدیک می شویم. با نگاه به ماکت چادر پیک نیک و ماکت چادر خانواده که در ماکت های شهری و مخصوصا در ماکت های پارک ها قرار دارند چه تخیلات و رویاهایی به ذهن ما هجوم نمی آورند. این ها در هر رنگ و اندازه ای که باشند دنیایی از تخیلات شیرین را با خود به همراه دارند.

 

 لوازم ماکت سازی

 جدول چمن دار

ماکت جدول خیابان چمن دار

در ماکت های شهری برای نمایش نمای کوچک از جدول چمن دار، از ماکت جدول خیابان چمن دار استفاده می شود. نمایش چنین مواردی برای سازمان هایی مانند شهرداری اهمیت دارد. معمولا برای نشان دادن بخشی از زیبایی های شهر به ویژه خیابانها به چنین ماکت هایی روی آوردند.

 

ماکت جدول پیاده رو

از آنجایی که زیبایی شهر در تمدن آن شهر نقش مهمی دارد، ادارات بزرگ برای طرح های عمرانی و شهری از ماکت های مختلفی مانند ماکت جدول پیاده رو یا جدول خیابان چمن دار بهره می برند. ماکت های جدول پیاده رو تنها برای به تصویر کشیدن جدول پیاده رو هایی که در شهرها  و میدان ها دیده می شوند، ساخته می شوند.

ماکت سازی میدان

ماکت توالت فرنگی

ماکت دستشویی

ماکت دست شویی از ماکت های جالبی است که برای طراحی نمای داخلی دستشویی و توالت فرنگی آماده می شوند. معمولا ماکت توالت فرنگی، به عنوان عنصر اصلی که در ماکت های دستشویی از آن استفاده می شود در اندازه ها و جنس های مختلف تولید و عرضه می شوند. چنین ماکتی به آنچه در ذهن معمار یا طراح می گذرد دید خوبی را به ما می دهد.

 

ماکت سازی تخت خواب

اتاق خواب از بخش های اصلی هر خانه محسوب می شود که با تختخواب آنرا نشان می دهند  و قطعا بهترین کار برای نشان دادن آن در ماکت های خانگی و خانه ها استفاده از ماکت تخت خواب است. ماکت تخت خواب در اندازه ها و مدل های مختلفی ساخته می شود و براحتی می توان طرح حای منحصر بفردی بر روی آن پیاده کرد.

 ماکت سازی ساختمان

 ماکت تاب

ماکت پارک ساده

ماکت پارک برای کودکان

ماکت تاب و سرسره

ماکت تاب از دیگر ابزارهای پرکاربرد برای ساخت ماکت پارک ساده است که کنار ماکت تاب و سرسره می تواند القای خلق  لحظات هیجان بخش برای کودکان باشد. درواقع تاب با بالا و پایین آمدن های متوالی ش است که جزء جدانشدنی هر ماکت پارک کودکان شده است و با رنگ ها و مدل های جذابی که تولید می شود ماکت پارک برای کودکان را به یک محیط فراموش نشدنی در ذهن بچه ها و حتی بزرگسالان تبدیل کرده است.

 

ماکت پودر چمن

ماکت چمن

از صدها سال پیش برای طراحی شهرها به عنصر زیبایی توجه خاصی نشان دادند و سعی کردند شهر را به کمک طرح های جدید که درنمای خارجی ساختمان ها و برج ها، درختکاری و چمن کاری، مسیرهای روشنایی رنگارنگ، احداث مراکز فرهنگی و بوستان ها را جلوه خاصی ببخشند. در پارک ها انچه به چشم می خورد وجود چمن ها و گل های گوناگون است که مکان را خاص کرده است. مشابه آن در ماکت های پارک ها برای القای زیبایی های آن از ماکت چمن و ماکت پودر چمن استفاده می کنند. ماکت پودر چمن برای نمایش پودر چمن کاربرد دارد.

 

ماکت پنجره

ماکت چوبی در و پنجره

ماکت چوبی درب و نرده

ماکت پنجره هلالی

ماکت در و پنجره

هنوز طرح های معماری را می شنویم فکر می کنیم با مجموعه ای از در و پنجره و دیوارهایی روبرو هستیم که به شیوه هنرمندانه طراحی و  سرهم کردند.  مجموعه ای از در و پنجره ها برای نشان دادن خانه و زندگی. مشخص است تنوع در پنجره ها و درهای هزاران خانه که با چشم خود دیدیم را انتظار داریم در ماکت های هنرمندانه معماری و خانه ها نیز ببینیم. بنابراین انواع مختلفی از ماکت پنجره مانند ماکت پنجره هلالی، ماکت در و پنجره ، ماکت چوبی درب و نرده و ماکت چوبی در و پنجره ساخته شدند تا جلوه گاه زیبایی ها و خلاقیت ها ی ذهن طراح باشند. انواع ماکت های درب و پنجره از جنس هایی مثل کاغذ، چوب ، یونولیت و … بسته به اهمیت و کاربرد ماکت ارائه می شوند.

 ماکت سازی لوازم آرایشی

ماکت سازی بوفه

ماکت بوفه و شومینه

بوفه ها برای پر کردن قسمت های خالی از فضاهای داخلی مانند سالن و اتاق های نشیمن منازل طراحی می شوند. انواع مختلفی از بوفه ها در مدل ها و جنس های متنوع دیده می شوند.  البته از ماکت بوفه و شومینه  هم برای طراحی چیدمان و دکوراسیون فضاهای بسته استفاده می شود.  ماکت بوفه نیز به منظور زیبایی بخشی به قسمت های داخلی هر فضا در سایزها و مدل های مختلفی آماده می شوند.  معمولا برای طراحی مجدد چیدمان داخلی از قطعات زیادی به عنوان مثال ماکن بوفه و شومینه استفاده می شود. این نوع ماکت ها اگر چه برای سازندگان بوفه و شومینه ها نیز کاربرد دارند.

 

ماکت بوته

ماکت گل بوته

ماکت درخت و بوته

ماکت بوته رنگی

 

بسیاری از بوستان ها به بوته ها مزین شدند و با اینکه درخت ها و گل های کمی در آنها دیده می شوند ولی به لطف بوته های کوچک و بزرگ دست کمی از دیگر پارک ها و بوستانها ندارند. ماکت بوته  و ماکت بوته رنگی به عنوان نماد این بوته  های زیبا در درون ماکت گل و بوته جای گرفتند تا زیبایی اینگونه بوستانها را هر چه زیباتر نشان دهند. ماکت درخت و بوته را می توان در زیباسازی ماکت های شهری به کار گرفت تا کنار سایر ماکت های ریز و درشت ماکت را چشم نوازتر کنند.

 

ماکت آلاچیق محوطه دار

ماکت سازی کلبه جنگلی محوطه دار

اگر  سری به خانه های روستایی یا مراکز تفریحی بزنید از وجود آلاچیق محوطه دار آنها لذت می برید.  ماکت آلاچیق های محوطه دار در مدل های فوق العاده زیبا طراحی می شوند . ماکت کلبه جنگلی محوطه دارکه برای نشان دادن کلبه جنگلی محوطه دار به کار می رود اگر از نزدیک انرا ندیده باشیم حتما در فیلم های دلهره آور و هیجان انگیز دیدیم. چه زیبا مکانی برای ماندن در جنگل های بزرگ.  هر یک ماکت آلاچیق محوطه دار  نشان دهنده محیطی برجسته برای سپری کردن اوقات بدون نگرانی از باران ها و حشرات ریز و درشت است که به ساکنانش هدیه می دهد.

 

ماکت سازی آلاچیق

ماکت آلاچیق چوبی

ماکت آلاچیق  و خانه های تابستانی

 

آلاچیق ها به عنوان استراحتگاه امن و مطمئن برای ساکنان شناخته می شوند. طرح های مختلف آلاچیق ها را در ساحل، پارک های جنگلی، مراکز بین جاده ای، خانه های بزرگ و ویلاها تهیه می شوند. سازندگان آلاچیق برای نمایش مدل ها و طرح های آلاچیق ها از ماکت آلاچیق استفاده می کنند. از رایج ترین ماکت های آلاچیق، ماکت آلاچیق چوبی است.  ماکت آلاچیق چوبی که معمولا سرپوشیده هستند فضای داخل را به جای خوش تبدیل کرده است. ماکت آلاچیق و خانه های تابستانی را برای طراحی و معماری مراکز تفریحی کاربرد دارد. این نوع ماکت ضمن برخورداری از رنگها و مدل های گوناگون چشم انداز دلنشینی را به ساحل و ویلاها می بخشند.

 

 ماکت آدمک

همانطور که مشخص است ساده ترین تعریف ماکت همان ساخت مدل کوچک از هر چیز موجود در دنیای واقعیت، می باشد. چنین چیزی موجب شده است هر چیزی که در ماکت ها دیده می شود بازتابی از دنیای اطراف خود باشد، قاعدتا آدمک ها به عنوان قطعه ای از هر ماکت که یادآور حیات و حرکت است و ماکت آدمک برای نمایش افرادی که در مشاغل گوناگون فعالیت دارند و در حال انجام کارهایی هستند که برای آن طراحی شدند.

 

ماکت آبنما

آبنما سازه ای است برای جاری شدن آب در بین دست ساخته های انسانی، نمایان شدن آب در بین هزاران مصنوعات چوبی و آهنی. ماکت آبنما به عنوان  یک جزء زیبایی در ماکت های میدان و ماکت های شهری کاربرد دارد. آب نماهایی که اب با هر حرکت و جریان در آنها طراوات را خلق و زیبایی مکان را دوچندان می کنند.

 

ماکت الاکلنگ

ماکت سازی پارک ساده

ماکت پارک برای کودکان

ماکت تاب و الاکلنگ

الاکلنگ از دیگر ابزارهای ماکت پارک ساده محسوب می شود. معمولا در ماکت های شهری علاوه بر ماکت های میدان، چراغ راهنما از ماکت پارک ساده هم استفاده می شود.  ماکت پارک ساده بیانگر محیط تفریحی برای آرامش و تلطیف روح افراد است. ماکت پارک برای کودکان بیانگر محیط بازی و شاداب شدن بچه ها است. بچه هایی که دوست دارند چند ساعتی را با تاب و الاکلنگ خوش باشند. برای نمایش چنین فضایی در ماکت های شهری، ماکت تاب و الاکلنگ و هم چنین ماکت پارک ساده کاربرد دارد که در آن از ماکت الاکلنگ و سایر ماکت های چمن و گل بهره مند شده است.

 

ماکت سازی استخر

ماکت استخر هندسی

استخرها با آبی که درون خود جای دادند از عناصر آرام بخشی محوطه های خلوت و حیاط های بزرگ بناها محسوب می شوند. ماکت استخر هندسی به عنوان نمونه ای از ماکت استخر، به عنوان نماد عنصر آرامش دهنده فضاهای باز طراحی و عرضه می شوند.

ماکت سازی

ماکت اجاق گاز

ماکت سازی لوازم آشپزخانه

اجاق گاز به عنوان منبع حرارت و گرمابخش آشپزخانه همواره جزء ضروری ها بوده است. از کودکی برای ما یاداور غذاخوردن، وجود مادر و  امنیت بوده است. یعنی مادر درست داخل آشپزخانه مشغول غذا درست کردن است. و این برای ما در آن روزهایی که کودکی بیش نبودیم بزرگترین قوت قلب بود. و حالا با گذشت سالها برای تداعی کننده روزهای خوب آن روزها،  هر گاه خواستیم یک خانه واقعی نقاشی کنیم. حتما برای آن پنجره ای ترسیم می کردیم که با پرده های هلالی که با زبان بی زبانی بوی خوب را نشان داده باشیم و اینک حالا در ماکت لوازم آشپزخانه، برای نمایش حرارت و گرمای واقعی فضای داخلی آشپزخانه از ماکت اجاق گاز استفاده می شود تا مهر تاییدی باشد برای القای یک محیط خانگی و امنیت بخش.

شهربازی

شهربازی و مجموعه قطعات آن مانند الاکلنگ، سرسره، تاب و چرخ و فلک در مدل ها و رنگ های جذابی تولید می شوند. ماکت شهربازی برای نمایش آن ها کاربرد دارد.

خرید لوازم ماکت سازی

شومینه

در اکثر خانه ها یکی از قسمت های جذاب سیستم گرمایشی مثل شومینه ها هستند. که محلی برای جمع کردن اعضای خانواده و یاداوری خاطرات زیبایی می باشد. شومینه ها در اندازه ها و مدل های مختلفی ساختته می شوند. برای انواع ماکت هایی مانند ماکت شومینه، ماکت بوفه و ماکت بوفه و شومینه کاربرد دارند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.