نقد و بررسی

روش شستن قلمو نقاشی با رنگ های مختلف

روش شستن قلمو نقاشی با رنگ های مختلف

قلمو نقاشی تنوع و استفاده های بسیار زیادی دارد و در تکنیک های مختلف از آن استفاده می شود. از این رو نیاز به مراقبت دارند و روش شستن قلمو نقاشی با توجه به تکنیکی که از آن استفاده می شود اهمیت دارد.

شستن قلمو نقاشی با رنگ های مختلف

قلموهای مورد استفاده در آبرنگ و سیاه قلم، به راحتی با آب قابل شستشو هستند.قلم موهای رنگ روغن شما نیاز به مراقبت و شستشو دارند. برای این که بتوانید به صورت مداوم و به مدت طولانی از آنها استفاده کنید باید رسیدگی به آنها را بسیار جدی بگیرید.

>> خرید قلمو نقاشی در انواع مختلف

شستن قلم مو نقاشی رنگ اکریلیک و گواش و آبرنگ

برای شستشوی رنگهای بر پایه آب مانند رنگ های اکریلیک، گواش و همچنین آبرنگ می توان به سادگی از آب و سایر مواد شوینده معمولی استفاده کرد.

معمولا حلال رنگ اکریلیک آب است اما این نوع رنگ‌ها پس از خشک شدن نسبت به آب مقاوم می‌شوند و تقریبا نمی‌توان با استفاده از آب آن‌ها را تمیز کرد. بنابراین مهم است که بلافاصله بعد از استفاده از رنگ اکرلیک اقدام به شستن قلم مو نقاشی آغشته به رنگ اکرلیک کنید.

>> خرید مکمل و حلال رنگ آبرنگ

برای این کار قلم موی خود را در آب و اندکی مایع ظرفشویی فرو کنید و با دست رنگ را از میان موهای قلم مو خارج کنید. بهتر است هنگام این کار دستکش بپوشید زیرا بعدا رنگ از روی دستتان به سختی پاک می‌شود. حین کار با اکرلیک قلم مویتان را دائم خیس نگه دارید تا رنگ روی آن خشک نشود. اگر رنگ اکرلیک روی قلم موی شما خشک شده است شاید بتوان گفت که بهترین کار این است که آن را دور بیاندازید. برخی از رنگ‌های اکرلیک هستند که حلالشان نفت است. این نوع رنگ‌ها با نفت یا مواد پایه نفتی پاک می‌شوند.

البته باید توجه داشته باشید که رنگهای اکریلیک در صورتی به راحتی شسته می شوند که هنوز بر روی قلم مو خشک نشده باشند. در واقع اگر کار با آنها به تازگی تمام شده باشد،  تنها با آب هم می توان تمام رنگ های باقی مانده روی قلم مو را نیز تمیز کرد.

>> خرید مکمل و حلال رنگ اکریلیک

شستن قلم مو نقاشی رنگ روغن

رنگ روغن، بر پایه مواد روغنی است بنابراین آب این نوع رنگ را پاک نمی‌کند. برخی از مردم تصور می‌کنند که با صابون می‌توانند قلم مویی که به رنگ روغن آغشته شده را تمیز کنند اما این کار به قلم مو آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که موهای آن پس از مدتی بد شکل شود. همچنین صابون نمی‌تواند تمام رنگ را به خوبی تمیز کند.

>> خرید مکمل و حلال رنگ روغن

1-شستن قلم مو نقاشی با استفاده از مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی برای تمیز کردن قلم موهای آغشته به رنگ روغن مناسب است.

ابتدا باید با یک دستمال به آرامی و بدون آنکه موهای قلم مو را به هم بریزید رنگ‌های اضافی را از روی قلم مو پاک کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در مراحل بعدی راحت‌تر قلم مو را تمیز کنید. سپس داخل یک لیوان اندکی مایع ظرفشویی و آب بریزید و قلم مو را به آرامی داخل آن تکان دهید و به کف لیوان بزنید.

دقت کنید که موهای قلم مو در حین انجام این کار خراب نشوند. سپس قلم مو را زیر آب بشویید. از آب داغ استفاده نکنید زیرا این کار باعث می‌شود که موهای قلم موی شما بریزد.

2- شستن قلم مو با استفاده از تینر یا نفت

تینر و نفت بوی بدی دارد و اغلب مردم دوست ندارند که قلم موی خود را در آن بیاندازند. اما استفاده از تینر یا نفت می‌تواند به سرعت قلم موی شما را تمیز کند خصوصا اگر رنگ روی قلم موی شما با مایع ظرفشویی پاک نمی‌شود. برای این منظور در یک ظرف شیشه‌ای اندکی تینر یا نفت بریزید. سپس قلم موی خود را در آن بیاندازید.

دقت کنید که قلم موی شما نباید بیش‌تر از یک الی دو دقیقه در تینر و نفت بماند زیرا این کار به قلم موی شما آسیب می‌رساند. سپس قلم‌ مو را در بیاورید و با مایع ظرفشویی آن را آب کشی کنید.

نکته: بهتر است از تینر بصورت مداوم برای پاک کردن قلمو استفاده نکنید!

3- شستن قلم مو با محلول قلم شور

اگر رنگ روغن روی قلم موی شما خشک شده است به احتمال زیاد آن قلم مو دیگر کارآیی سابق را نخواهد داشت. اما اگر مصمم هستید که از آن قلم مو دوباره استفاده کنید نگران نباشید. با یک محلول قلم شور می‌توانید رنگ خشک شده را تا حد زیادی پاک کنید. برای این کار محلول را در یک ظرف بریزید و قلم موهای خود را به مدت چند ساعت در محلول بگذارید تا باقی بماند. سپس قلم موها را در بیاورید و آب کشی کنید.

مراحل شستشوی قلمو

شستشوی-قلمو-نقاشی

  • تا جایی که ممکن است رنگ را از قلم مو پاک کنید

 همانطور که نقاشی را به پایان می رسانید، تا جایی که ممکن است روی سطحی که نقاشی می کنید، رنگ بزنید. قلم مو را روی لبه قوطی یا سینی رنگ بمالید تا از شر رنگ باقیمانده خلاص شوید. به این صورت که برای شروع قلمویی که میخواین شستشو دهید را روی کاغذ یا پارچه با لطافت بکشید تا رنگ های زیادی که بین موهای قلمو هست جذب کاغذ و یا پارچه بشوند. البته در انتهای این مرحله هنوز هم کلی رنگ لا به لای موهای قلمو وجود خواهد داشت.

  • رنگ های روغنی به تینر نیاز دارند

رقیق کننده های سمی کمتری که از مواد سازگار با محیط زیست مانند حلال های مرکباتی استفاده می کنند، از فروشگاه سخت افزار یا رنگ خود بخواهید.

حلال رنگ اکریلیک، آب است و شما باید قلمو رو زیر آب ولرم بگیرید و با انگشتان دستتون و به آرامی، موهای قلو رو از سمتی که به دسته قلمو چسبیده به سمت آزاد دست بکشید و تکان دهید تا رنگ ها شسته شوند. حواستان باشد که با موهای قلمو خشن برخورد نکنید و به جهت مخالف نکشید.

همچنین میتوانید ظرفی رو از آب ولرم پر کنید و قلمو رو داخل تکان دهید و به آرامی به بدنه ی ظرف بکشین تا کم کم رنگ ها شسته شود. شاید نیاز باشد پس از مدتی انجام دادن این کار، یک بار آب رو خالی کنید و مجددا با آب تمیز قلمو را بشویید.

  • برای از بین بردن رنگ لاتکس از آب استفاده کنید

اما فقط از آب استفاده نکنید. کمی صابون ظرفشویی را به یک سطل آب اضافه کنید. فقط آب لوله کشی را روی برس نریزید زیرا مقدار زیادی آب را هدر می دهد. سطل را با آب و صابون پر کنید و قلم مو را در مخلوط تمیز کنید.

  • قلمو را شانه کنید

در حالی که قلم مو هنوز در آب است، از یک شانه قلمو رنگ برای پاک کردن رنگ بین تمام موها استفاده کنید.

  • شستشو و خشک کنید

قلمو رو به آرامی با یک پارچه نرم و تمیز خشک کنید و موهای قلمو رو به حالت نرمال خودشون در بیارید و قلمو رو برعکس در یک ظرف جاقلمی مثل لیوان قرار بدین جوری که موهای قلمو بیرون باشد. اینطوری قلمو دفرمه نخواهد شد.  البته دقت کنید که کاملا خشک باشد . قطره آب داخل موهای قلمو نباشد.

نکات مهم در شستشوی قلمو

  • هیچ گاه قلموها را مدت زیادی در آب یا هر محلول دیگر قرار ندهید.با این کار عمر قلمو به شدت کاهش می یابد. و بافت موهای قلمو ها تغییر می کند و برای بست و دسته ی قلمو هم مضر است.
  • هیچ گاه قلموها را ایستاده قرار ندهید که خشک شوند.بست قلمو در حالت ایستاده آسیب زیادی میبیند.
  • تمام اثرات رنگ را پس از کار از قلمو پاک کنید.
  • اگر  دوست دارید که بعد از شستشن قلمو، موهای آن بسیار نرم و لطیف شوند می توانید مقداری مایع نرم کننده را با مقداری آب ترکیب کنید و قلم مو را به آرامی در آن شست و شو دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید