دسته‌بندی نشده

قلمو نقاشی زبر بهتر است یا گرد؟

انواع قلمو نقاشی

در این مقاله قصد داریم کاربرد قلموی گرد و قلموی زبر را مورد بررسی قرار دهیم. پس از مطالعه این مقاله حتما به شما کمک خواهد شد که با توجه به نوع طرح خود قلموی نقاشی مناسب را انتخاب کنید.

در ابتدا، قلمو های نقاشی را از موی جانوران می ساختند. بدین ترتیب که موی جانوران را به یک چوب بسته و از آن برای طراحی و نقاشی استفاده می کردند. اما امروزه قلمو های نقاشی متفاوتی جهت کاربردهای خاص ساخته می شوند.

قلمو نقاشی چیست؟

قلمو نقاشی ابزاری است که می توان با استفاده از آن بدون رنگی شدن دست ها، هر نقشی را طراحی کرد. جهت سهولت و سرعت بیشتر در حرفه ی نقاشی، انتخاب قلم موی متناسب با نوع نقاشی بسیار اثر گذار است. آشنایی مختصر و مفید با قلمو نقاشی و انتخاب درست وابسته بر کارایی هرکدام از آن ها برای کسانی که می خواهند نقاشی حرفه ای را آغاز کنند، امری لازم و ضروری است. استفاده از قلمو نقاشی نامناسب موجب از بین رفتن رنگ ها می گردد.

 

قلمو سر تخت زبر- قلمو نقاشی زبر

از قلموی نقاشی زبر برای کدام طراحی ها استفاده کنیم؟

قلمو زبر ، از موهای ضخیم و خشن جانورانی چون خوک، گورکن و دم اسب تولید می گردند. قلمو نقاشی زبر می توانند رنگ زیادی را در خود نگه داری کنند. از قلمو بزرگ معمولا برای رنگ کردن قسمت های بزرگ استفاده می نمایند. هنگامی که شما این نوع قلموها را به کار می برید می توانید مکان حرکت قلمو نقاشی را کاملا مشاهده نمایید.

قلموهای زبر برای رنگ های سفت و با حجم بالا کاربرد دارند. نکته مهمی که باید نقاشان به آن توجه زیادی داشته باشند. این است که ممکن است جای این قلم در اثر ایجاد شده توسط هنرمند باقی بماند. هنگام کار با این نوع قلموها، رنگ های رقیق را به کار نبرید، زیرا ممکن است خراشهایی با ظاهر بد بر روی سطح کار به بار آورند.

صورت سخت قلموی زبر موجب تنوع و بافت جذابی در نقاشی می گردد، اما ممکن است برای کارهای ظریف مناسب نباشند. این نوع قلم موها، خطوطی طراحی مانند بر روی سطح کار ایجاد می کنند. اینگونه قلم موها به دلیل موی زبر، از استحکام و طول عمر بسیار بیشتری برخوردار هستند. قلمو نقاشی زبر یک دسته چوبی دارند و به سبب جنس چوبی که دارند، مانع از عرق کردن دست ها می گردند.

قلموی گرد- قلمو نقاشی گرد

موارد استفاده قلموی نقاشی گرد کجاست؟

قلموهای گرد برای خطوط نازک کاربرد دارند. این نوع قلموها برای رنگ کردن بخش های خالی مناسب هستند و از ظرافت و سرعت بالایی برخوردارند. برای کار با قلم موهای گرد باید از رنگ های رقیق استفاده کنید. زیرا نسبت به مدل های دیگر قلمو رنگ را پخش نمی کند.

قلموهای نقاشی گرد نسبت به مدل های دیگر، از ابعاد کوچکتری برخوردارند. برای کشیدن جزئیات و قسمت های ریز یک نقاشی قابل استفاده هستند. هنگامی که قصد شروع یک نقاشی را دارید از قلموهای گرد استفاده نکنید.

قلمو گرد در حالت های خشک و خیس کاربرد های متغیری دارند. هنگامی که این نوع قلموها آغشته به رنگ و یا خیس هستند. برای ایجاد خطوط تیز بر روی سطح کار به کار می روند و هنگام خشک بودن برای کم رنگ کردن جزئیات نقاشی استفاده می شوند.

قلموی گرد، قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع قلمو است. در صورتی که  موی سمور برای ساخت این نوع قلمو به کار رفته باشد، دارای نوک تیزی می باشد و کشیدن نقاشی را با لذت همراه می کند. از این نوع قلمو برای ترسیم خطوط خارجی تصویر استفاده می گردد. زمان استفاده از این نوع قلمو ها، این امکان وجود دارد که در طراحی از قلموهای نقاشی گرد کوچک استفاده شود و در رنگ آمیزی قلموهای بزرگ به کار رود.

قلموهای نقاشی گرد به موجب بافت زیاد، رنگ های بسیاری را در خود نگهداری می کند. برای ترسیم خطوط مستقیم و صاف به کار می روند. قلموهای گرد برای طرح زدن و نقاشی روی کاشی و سرامیک به کار می روند.

کدام قلمو برای نقاشی بهتر است-قلمو نقاشی

برای نقاشی هایمان از قلموی گرد استفاده کنیم یا زبر؟

همانطور که در طول مقاله اشاره شد دو ویژگی های هر کدام از قلموهای زبر و گرد به خوبی برایتان توضیح داده شد. برای هر بخش از طرح نیاز به قلموی متفاوتی وجود دارد. پس شما حتما هردو نوع قلمو را نیاز خواهید داشت. اما با توجه به انعطاف بیشتر قلموی گرد، میزان استفاده از آن در طراحی شما نسبت به قلمو نقاشی زبر بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید