دسته‌بندی نشده

قلمو نقاشی زبر بهتر است یا گرد؟

انواع قلمو نقاشی

قلم مو ابزاری است که می توان با استفاده از آن بدون رنگی شدن دست ها، هر نقشی را طراحی کرد. جهت سهولت و سرعت بیشتر در حرفه ی نقاشی، انتخاب قلم موی متناسب با نوع نقاشی بسیار اثر گذار است. آشنایی مختصر و مفید با قلم موهای نقاشی و انتخاب درست وابسته بر کارایی هرکدام از آن ها برای کسانی که می خواهند نقاشی حرفه ای را آغاز کنند، امری لازم و ضروری است. استفاده از قلم موی نامناسب موجب از بین رفتن رنگ ها می گردد.

در ابتدا، قلم مو ها را از موی جانوران می ساختند. بدین ترتیب که موی جانوران را به یک چوب بسته و از آن برای طراحی و نقاشی استفاده می کردند. اما امروزه قل مو های متفاوتی جهت کاربردهای خاص ساخته می شوند، در این مقاله قصد داریم کاربرد قلم موی گرد و قلم موی زبر را مورد بررسی قرار دهیم. پس از مطالعه این مقاله حتما به شما کمک خواهد شد که با توجه به نوع طرح خود قلم موی مناسب را انتخاب کنید.

قلمو سر تخت زبر

از قلم موی زبر برای کدام طراحی ها استفاده کنیم؟

این نوع قلموها، از موهای ضخیم وخشن جانورانی چون خوک، گورکن و دم اسب تولید می گردند. قلموهای زبر می توانند رنگ زیادی را در خود نگه داری کنند. از قلم موهای بزرگ معمولا برای رنگ کردن قسمت های بزرگ استفاده می نمایند. هنگامی که شما این نوع قلموها را به کار می برید می توانید مکان حرکت قلمو را کاملا مشاهده نمایید.

قلموهای زبر برای رنگ های سفت و با حجم بالا کاربرد دارند. نکته مهمی که باید نقاشان به آن توجه زیادی داشته باشند، این است که ممکن است جای این قلم در اثر ایجاد شده توسط هنرمند باقی بماند. هنگام کار با این نوع قلموها، رنگ های رقیق را به کار نبرید، زیرا ممکن است خراشهایی با ظاهر بد بر روی سطح کار به بار آورند.

صورت سخت قلموی زبر موجب تنوع و بافت جذابی در نقاشی می گردد، اما ممکن است برای کارهای ظریف مناسب نباشند. این نوع قلم موها، خطوطی طراحی مانند بر روی سطح کار ایجاد می کنند. اینگونه قلم موها به دلیل موی زبر، از استحکام و طول عمر بسیار بیشتری برخوردار هستند. قلموهای زبر یک دسته چوبی دارند و به سبب جنس چوبی که دارند، مانع از عرق کردن دست ها می گردند.

قلموی گرد

موارد استفاده قلم موی گرد کجاست؟

قلم موهای گرد برای خطوط نازک کاربرد دارند. این نوع قلم موها برای رنگ کردن بخش های خالی مناسب هستند و از ظرافت و سرعت بالایی برخوردارند. برای کار با قلم موهای گرد باید از رنگ های رقیق استفاده کنید، زیرا نسبت به مدل های دیگر قلم مو رنگ را پخش نمی کند.

قلم موهای گرد نسبت به مدل های دیگر، از ابعاد کوچکتری برخوردارند و برای کشیدن جزئیات و قسمت های ریز یک نقاشی قابل استفاده هستند. هنگامی که قصد شروع یک نقاشی را دارید از قلم موهای گرد استفاده نکنید.

قلم مو های گرد در حالت های خشک و خیس کاربرد های متغیری دارند. هنگامی که این نوع قلم موها آغشته به رنگ و یا خیس هستند، برای ایجاد خطوط تیز بر روی سطح کار به کار می روند و هنگام خشک بودن برای کم رنگ کردن جزئیات نقاشی استفاده می شوند.

قلموی گرد، قدیمی ترین و پرکاربردترین نوع قلم مو است. در صورتی که  موی سمور برای ساخت این نوع قلمو به کار رفته باشد، دارای نوک تیزی می باشد و کشیدن نقاشی را با لذت همراه می کند. از این نوع قلمو برای ترسیم خطوط خارجی تصویر استفاده می گردد. زمان استفاده از این نوع قلمو ها، این امکان وجود دارد که در طراحی از قلموهای گرد کوچک استفاده شود و در رنگ آمیزی قلموهای بزرگ به کار رود.

قلموهای گرد به موجب بافت زیاد، رنگ های بسیاری را در خود نگه داشته و برای ترسیم خطوط مستقیم و صاف به کار می روند. قلم موهای گرد برای طرح زدن و نقاشی روی کاشی و سرامیک به کار می روند.

کدام قلمو برای نقاشی بهتر است

برای نقاشی هایمان از قلم موی گرد استفاده کنیم یا زبر؟

همانطور که در طول مقاله اشاره شد و ویژگی های هر کدام از قلموهای زبر و گرد به خوبی برایتان توضیح داده شد برای هر بخش از طرح نیاز به قلم موی متفاوتی وجود دارد، پس شما حتما هردو نوع قلم مو را نیاز خواهید داشت. اما با توجه به انعطاف بیشتر قلم موی گرد، میزان استفاده از آن در طراحی شما بیشتر خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *